„Instawspółprace bez pośredników” – poradnik @murphose

Co jest ważne dla firm?

Nie da się ukryć, że SM oraz influencerzy odgrywają ogromna rolę w naszym zakupowym życiu. Jeśli Twoje IG konto jest stosunkowo „młode” i zastanawiasz się nad rozpoczęciem współprac z firmami – bardzo ważne jest to, aby mieć co zaoferować ze swojej strony. Wbrew pozorom to wcale nie musi dotyczyć tysięcy followersów czy wysokich statystyk. Wszyscy wiemy (a jeśli nie – to proszę to zapamiętać) jak ogromną rolę pełni wygląd naszego profilu, który powinien tworzyć całość pod względem treści, estetyki oraz tym, co się na nim znajduje.

Istnieje 99% szans, że jeżeli masz znikomą ilość postów na profilu, rozmazane zdjęcia, brak opisów i ogólnie rzecz ujmując brak ładu i składu – firmy się Tobą nie zainteresują, przez co szybko osiągniesz zniechęcenie ciągle przypływającymi odmowami dotyczącymi zapytań o współprace.

Wizytówka, CV i portfolio w jednym

Twój profil to Twoja wizytówka i portfolio. Potraktuj go jak swego rodzaju CV, Firma odwiedzająca Twoje konto na Instagramie musi wiedzieć czego może się spodziewać przy ewentualnej współpracy. Obietnice „gruszek na wierzbie” większości firm nie przekonują – liczą się działania.

Mile widziane jest zróżnicowanie postów – pokaż, że nie tylko nie boisz się wystąpić przed odbiorcami we własnej osobie, lub stworzyć tutorial w formie filmiku z produktem (to najczęściej przez producentów repostowane treści!), ale również, że zrobienie zdjęć typu ‘flatlay’, nagrywanie unboxingow i mówionych stories nie stanowi dla Ciebie problemu.

Zanim przystąpisz do ofert wykaż się kreatywnością i daj się poznać

Marzą Ci się współprace kosmetyczne? Zacznij od tworzenia contentu z kosmetykami, które już masz w swojej kosmetyczce czy łazience. Może post o ulubieńcach, jakaś recenzja, Twoja poranna rutyna pielęgnacyjna? Niech będzie to cokolwiek, co zobrazuje firmom przykład w jaki sposób możesz zareklamować również ich produkty. Bądź kreatywna, systematyczna, eksperymentuj z pomysłami i stawiaj na jakość.
Często się zdarza, że dodanie lokalizacji czy otagowanie na zdjęciu marki, o której właśnie napisaliśmy recenzję nie wystarczą, aby firma ją zauważyła. Powiadomienie o Twoim zdjęciu może bardzo szybko zatonąć w setkach innych, które dostają profile firm (oczywiście wszystko zależne jest od ich popularności). Jak temu zaradzić?

Świetnym pomysłem jest wysłanie linka w bezpośredniej wiadomości do danej marki lub miejsca, o którym mowa w Twoim poście.
Napisałaś właśnie recenzję ulubionego kremu do twarzy? Podeślij swój post producentowi korzystając ze strzałki. Opublikowałaś zdjęcie z lokalnej kawiarni? Również je wyślij, przecież niczego nie tracisz! Możesz dodatkowo podesłać zdjęcia, których użyłaś w poście, z dopiskiem: ‘Przesyłam również zdjęcia w razie gdybyście Państwo chcieli je wykorzystać we własnym zakresie. Jeśli jest taka potrzeba to mogę również je wysłać emailem dla lepszej jakości’.

Dzięki takim czynnościom można uzyskać nie tylko lajki, komentarze, reposty (przy tych ostatnich zawsze się jednak upewnij, że oznaczono Cię jako autorkę zdjęcia), ale również potencjalne propozycje współpracy lub ich kontynuacje.

Co istotne, ta praktyka przydaje się nie tylko na początku współprac – wysyłanie postów sponsorowanych w wiadomości do firmy, której owe treści dotyczą, doskonale dokumentuje realizację współpracy zapobiegając sytuacji, w której zostanie ona przez zleceniodawcę niezauważona.

Negocjacje


Pomimo tego, że przyjemnie jest dostać coś ‘za darmo’ w ramach barteru (zwłaszcza jeśli dany produkt chciałaś kupić), staraj się tak negocjować warunki, aby współpraca z barterowej przekształciła się w płatną – szczególnie jeśli to firma zwraca się do Ciebie z propozycją. Aby przekonać zleceniodawcę, że właśnie z Tobą warto nawiązać współpracę:

  • wyślij swoje super statystyki (jeśli takowe posiadasz)
  • pochwal się zaangażowaną społecznością, która koreluje z tematyką zleceniodawcy
  • zaproponuj korzystną liczbę postów, relacji na InstaStories z funkcją ‘Swipe Up’ oraz umieszczenie produktu w swoich wyróżnionych relacjach na stale, a może nawet filmik na IgTV?
  • Użyj wyobraźni, podziel się swoją wizją realizacji (kto nie ryzykuje , nie pije szampana, a ciężka praca naprawdę popłaca)

Jeżeli mimo wszystko firma stanowczo nie zgadza się na współprace płatną – upewnij się, że zaoferowane przez nią warunki na pewno Ci odpowiadają. Może dwa posty zamiast czterech lub wyższa wartość barteru (więcej produktów do testowania)?
To Twój profil, jeśli dana marka chce na nim reklamę, należy dążyć do kompromisu, i obustronnej satysfakcji. Nie boj się cenić swój czas i swoje usługi – nawet jeśli potencjalny zleceniodawca uzna, że Twoja stawka jest za wysoka, zawsze można ją renegocjować.

Jakość, nie ilość

Pamiętaj, że czasem warto zrezygnować z kolejnego kremu do rąk o o niskiej wartości, aby z profilu nie stworzyć przysłowiowego „słupa reklamowego”.

Po pierwsze – nie warto niszczyć sobie reputacji i prowadzić konta, które może być odbierane w powyższy sposób. Po drugie – profesjonalne podmioty, oferujące sponsorowane posty zwracają uwagę na jakość konta. Nawiązując z Toba współpracę, firma pozwala Ci stać się częścią teamu i reprezentować swoją markę, zwłaszcza w przypadku programów ambasadorskich. „Mniej znaczy więcej”, „liczy się jakość, a nie ilość” – brzmi znajomo? Na Instagramie te zasady również mają zastosowanie. Duża ilość ’śmieciowych’ postów zmniejsza Twoje szanse na otrzymywanie wartościowych kontraktów.

Autorem artykułu jest Pamela Olender, jeżeli macie jakieś pytania dotyczące współprac, piszcie je w komentarzach, lub odezwijcie się do Pameli na Instagramie:

https://www.instagram.com/murphose

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *