Shadowban – postrach instatwórców. Jak sprawdzić czy go masz i jak z niego wyjść?

Czym jest shadowban?

Shadowban to nic innego jak „ukryty blok” od platformy mediów społecznościowych. Jest on o tyle nieprzyjemny, że ukarany nim użytkownik przeważnie nie ma o procederze bladego pojęcia…Objawia się drastycznym spadkiem zaangażowania oraz zasięgu – Twoje tresci przestają docierać do jakichkolwiek nieobserwujących Cię odbiorców. Ściślej oznacza to, że wklepane pod postem hasztagi nie działają, a treści nie pojawiają się w zakładce „eksploruj”.

Co na to twórcy Instagrama?

Oficjalnie pojęcie „shadowbana” w regulaminie Instagrama nie funkcjonuje, a jego założyciel – Adam Mosseri oznajmia, że nie ma takiej blokady- kary, lecz niektóre posty nie muszą się wyświetlać pod danym hasztagiem w trosce o jakość „hasztagowych stron” na Instagramie. Oto dokładna, wypowiedź Mosseriego na ten temat:

“Some people don’t realize this but we don’t actually show every post with a hashtag under that hashtag. We try to show people the ones that they might be the most interested in. This is to try and keep hashtag pages interesting but also to avoid spam and abuse.”

Co się zaś tyczy ograniczeń w strefie „Eksploruj”, CEO również z gracją zaprzecza istnieniu shadowbana tłumacząc, że obecność w tej zakładce tak na prawdę zależy od szczęścia i nie jest nikomu gwarantowana:

„Being in Explore is not guaranteed for anyone. Sometimes you’ll get lucky, sometimes you won’t.”

Pomimo tych słów, doskonale wiemy, że blokada istnieje i często się użytkownikom Instagrama przytrafia.

Powody blokady

Spójrzmy prawdzie w oczy – gdyby takie środki nie istniały, Instagram nie miałby odpowiednich narzędzi aby bronić się przed spamerami, użytkownikami wulgarnymi lub łamiącymi regulamin. Musiałby stosować drastyczniejsze metody takie jak całkowita blokada konta, a nie zawsze jest to konieczne ( ani korzystne dla Instagrama, któremu jako platformie zależy na jak najwiekszej ilości użytkowników). Jeżeli i Ty naraziłeś się platformie i nie wiesz dlaczego – powody mogą być nastepujące:

 • Twoje konto zostało zgłoszone IG przez innych użytkowników (np za łamanie regulaminu)
 • Używasz zbanowanych hasztagów
 • Korzystasz z botów które piszą za Ciebie komentarze, lajkują setki zdjęć, robią follow/unfollow różnym profilom kilkadziesiąt razy dziennie
 • Masz nienaturalne wahania aktywności, które mogą wskazywać na oszukańczą działalność
 • Łamiesz limity polubień na godzinę/ dzienne limity aktywności

Jak wyjść z blokady?

Shadowban nie oznacza, że straciłeś konto bezpowrotnie. Najlepszymi metodami (przetestowanymi przeze mnie i kilka znajomych profili 🙂 ) są działania wprostproporcjonalne do tych zakazanych – mówiąc jaśniej – po prostu naeży:

 • Nie hejtować innych użytkowników i nie wypisywać na ich kontach wulgarnych, obrażających, nawołujących do nienawiści treści
 • Sprawdzać hasztagi w odpowiednich narzędziach (np iqhashtags, triberr) i nie powielać ich pod każdy postem
 • Podziękować serwisom, które rozbudowują Twoją publiczność za pomocą BOTów
 • Nie kupować followersów
 • Odinstalować aplikacje, które wymagają loginu i hasła do Twojego insta (apki analizujące followersów, apki do planowania contentu i inne tego typu)
 • Nie korzystać z masowych grup wsparcia – jeżeli już korzystać to z kameralnych, na spokojnie, z głową – nie przekraczając dziennych limitów polubień

Ostatnim czynnikiem (dla mnie najtrudniejszym) jest zrobienie sobie 48h detoxu od Instagrama – jeżeli dotknął Cię shadowban i chcesz się go pozbyć należy wykonać wszystkie powyższe czynności, wylogować się do życia, dać odpocząć swojemu kontu i najlepiej odinstalować na kilka dni aplikację Instagram (żeby nie korciło!).
Oczywiście rozwiązania powyższe nie gwarantują usunięcia tej nieprzyjemnej blokady (ponieważ jak to mówi Mosseri – „shadowbana nie ma”), jednak w większości przypadków są na prawdę skuteczne i normalizują zasięgi.

A czy Was dotknęły jakieś kary na Instagramie? I jak sobie z nimi poradziliście? Dajcie koniecznie znać w komentarzu!

PS! O shadowbanie jesienią pisała też @joannazpolszy – jej doświadczenia znajdziecie w tym poście:


Opublikowane przez Olga Jas

autor stron www, CEO w instaprojekt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: